A legtöbben úgy gondolják, hogy a burkolás egyszerű folyamat, amelyhez csupán a megfelelő gépek kellenek a méretre vágáshoz, és némi ragasztó a rögzítéshez. Ezek valóban szükségesek hozzá, ám korántsem ennyire egyszerű a dolog.
Mi az a hidegburkolat?
A felületképzés építőipari értelemben kétféle módon történhet: meleg- vagy hidegburkolással.
Melegburkolatok: szőnyegpadló, PVC, parketta, parafa, műgyanta, stb.
Hidegburkolatok: járólap, csempe, kő, stb.
Bár a melegburkolás bemutatása is szép téma lenne, de az alábbiakban mi most a hidegburkolásról ejtenénk pár szót, hiszen cégünk ezzel foglalkozik.
Mit csinál a hidegburkoló?
Az 1980-as, sőt még a ’90-s években is, a hidegburkolás a kőműves munka része volt, amit a kőműves végzett. Ez mostanra megváltozott, hiszen rengeteg új anyag és technológia jelent meg a hidegburkolás terén, és ezek szakszerű alkalmazása, az igényes kivitelezés külön szakmává vált. Ma már a hidegburkoló szakember végzi a járólapok, csempék lerakását.
Mivel a hidegburkolás önálló szakma, így megfelelő szakképzést, és a rohamosan fejlődő technológiák miatt folyamatos továbbképzést igényel. Aki hosszú távon szeretne gyönyörködni a választott padló vagy fal dekoratív és igényes kialakításában, körültekintően válassza meg a hidegburkoló szakembert!
A hidegburkolás anyagai
A választott burkolat mellett természetesen a rögzítéshez szükséges anyagok is igen fontosak mind minőség, mind esztétikum szempontjából. Míg régen a malter rögzítette a csempéket, addig ma már korszerű ragasztók sokaságából lehet választani, ám itt sem mindegy, milyet alkalmazunk. A hidegburkoló szakembernek figyelembe kell vennie, hogy lesz-e fal- vagy padlófűtés a burkolandó felület alatt, illetve a burkoló lapok méretei vagy a tervezett felület mintázata indokol-e különleges rögzítési technikát. A fugákból is rengeteg színből lehet ma már választani, de a szín mellett érdemes az anyagösszetételt is figyelembe venni. A vízzárás szintén fontos. A hidegburkoló munkálatok általában megkövetelik a vízszigetelést, hiszen legtöbbször a fürdőszobában és konyhában kerül sor hidegburkolásra. Ehhez az egyik legkorszerűbb megoldás a folyékony fólia.